Jdi na obsah Jdi na menu
 


Súfijské cvičení

Súfijské cvičení

( někdy nazývané jako tanec čtyř směrů)

Pojem súfismus znamená cestu či stezku, která se dá chápat jako cesta duše k bohu. Tato cesta zahrnuje různé etapy od doslovné praxe zjeveného zákona k božské realitě a současně obsahuje souhrn rituálů, které jsou potřebné pro osvojení súfiské nauky.

Praktikant súfismu je označován jako súfí (arabsky: صُوفِيّ‎), ačkoli někteří stoupenci súfismu používají termínu súfí jen pro ty, kteří dosáhli cíle súfijského učení. Občas se pro súfiho též používá termínu derviš.

Za zakladatele súfijského učení je považován Džaláluddín Balchí Rúmí, který se zapsal do dějin jako jeden ze zakladatelů řádů Tancujících dervišů, také jako mystik a nejvýznamnější perský mystický básník. Svým přínosem obohatil literaturu, umění a filozofii. Ale o rozšiřování súfismu se zasloužil sultán Veled.

Charakteristické pro súfismus je tanec (samá) od kterého se odvozuje název pro jeho členy-dervišové. Jednotlivci z řádu bratrstva jsou povinni řídit se určitými pravidly meditace, modliteb, rituálu.

Pojem súfismus znamená cestu či stezku, která se dá chápat jako cesta duše k bohu.

Súfijské cvičení, které předcvičuji jsem se naučil u Karla Nejedlého na kurzech metody RUŠ. Tam jsme cvičili a cvičíme půl hodiny, což je základ cvičení. Při dalším hledání o súfijském cvičení jsem získal další znalosti od Osha, který toto cvičení využívá jako meditační cvičení. A posléze jsem poslouchal i svou intuici a nechal se jen tak vést při samotném praktikování cvičení. :-) A nakonec z toho vzniklo hodinové cvičení, které má finální podobu a které jsem již cvičil v Mostě v centru AURUM, v Praze v centru DRUNA a budu jej cvičit v Teplicích v Klubu Slunce, ulice Vrázova 6.

Súfijské cvičení je vlastně meditace pohybem, je to cvičení zaměřené na srdeční čakru a veškeré pohyby rukou i těla jsou tak vedeny. Je to cvičení, které doporučuji cvičit se zavřenýma očima a bosky, maximálně v ponožkách. Je příjemné se uvolnit a nechat se vést jen hudbou. :-)

 

 

První část - cvičení do čtyř stran

 

První část trvá cca 7 minut, začneme vykročením pravou nohou vpřed a pohybem oběma rukama jako když nabíráme vzduch směrem k srdci, my ale nabíráme energii, lásku - levou rukou dáme tu energii, lásku na srdeční čakru a druhou rukou ji dáváme všem bytostem kolem nás. Ruku dáme zpět a nohu také. A to samé uděláme na druhou stranu, vykročíme levou nohou,  zároveň oběma rukama nabereme lásku, energii a pravou rukou ji dáme do srdeční čakry a levou ji dáme všem bytostem kolem nás. A ruce i nohu dáme zpět.

V druhé části, která také trvá cca 7 minut děláme stejné pohyby, akorát směr pohybu je do stran. Začínáme do prava a pak doleva.

V třetí části směr pohybu je dozadu, jinak pohyby rukou i nohou jsou stejné.

A ve čtvrté, poslední části vše sladíme do jednoho tance. Směr dopředu, směr do stran, směr dozadu. :-)

Je to nádherné, plynulé a krásně dobíjející energetické cvičení.

 

 

Druhá část - Víření dervišů

 

Pak následuje Víření dervišů, to vše za poslechu speciální hudby. Jednou rukou se napojíme na vesmír, božství na božské milosrdenství a druhou ruku toto milosrdenství, tuto božskou milost předáváme sobě i všem bytostem kolem nás. A přitom se točíme v jednom směru, nejlépe doprava. Doporučuji doprava. Tato část trvá cca 7-8 minut.

 

 

Třetí část - meditace vleže

 

A v poslední části si lehneme na karimatku a v tichosti meditujeme při poslechu vibrací a zvuků tibetských gongů, mís a dalších tibetských nástrojů.

Po skončení celého Súfijského cvičení si sedneme a v klidu a uvolnění si uvědomujeme své pocity, jen tak sedíme a jsme. :-)